Svatomartinské pochodové cvičení

Střední Brdy - Houpák (794 m.n.m.)

10/11/2019

Trasa:

Zaječov/Houpák/Valdek/Komárov 18,5 km

Stojíš před rozhodnutím vyrazit na jednu z nejkrásnějších zážitkových expedic přímo v Srdci Čech, na druhý nejvyšší brdský vrchol Houpákv oblasti bývalé vojenské dopadové plochy Jordán. 

Ze Zaječova vystoupáme asi 8 km z části po neznačených a z části po značených cesták k úchvatným panoramatickým výhledům v Brdech.

Podaří-li se mi objednat dobré počasí, rozhodně se máš na co těšit!

Zpátky pozvolna klesáme asi 11 km přes dopadovou plochu JORDÁN, Neřežín, Mrtnické rybníky do Komárova na husu.

https://mapy.cz/s/hagorugota

Místo srazu

Autobus. zastávka Zaječov, okres Beroun, Středočeský kraj

Čas srazu:

8:45 tj. čas příjezdu autobusu z Hořovic

Délka trvání

Celý den. Předpokládaný čas příchodu do Komárova kolem 16 hod.

 Doprava TAM


Vlakem z Prahy, hl.n: V 7:15 rychlík do Hořovic (směr Plzeň), příjezd v 8:09. V 8:20 odjezd autobusu v blízkosti vlakového nádraží do Zaječova (konečná), příjezd v 8:45.

Vlakem ze Řevnic: V 7:23 os.vlak do Berouna (příjezd v 7:40). Přesedni na vlak (Rychlík na Plzeň) s odjezdem v 7:53 do Hořovic (příjezd v 8:09). V 8:20 odjezd autobusu v blízkosti vlakového nádraží do Zaječova (konečná), příjezd v 8:45.

Vlakem z Berouna: v 7:53 rychlíkem na Plzeň do Hořovic (příjezd v 8:09). V 8:20 odjezd autobusu v blízkosti vlakového nádraží do Zaječova (konečná), příjezd v 8:45.

Autem z Prahy po dálnici E50 (směr Plzeň) na vlakové nádraží Hořovice. Cesta trvá asi 40 min. Dále pokračuj autobusem ze zastávky u vlakového nádraží v 8:20 na konečnou do Zaječova.

! V Zaječově neparkuj, trasa končí v Komárově!


Doprava ZPĚT

Zpátky se vracíme z Komárova autobusem v 17:23 do Hořovic. V Hořovicích jsme v 17:35. Kdo má auto, frčí domů, ostatní přesedají v Hořovicích na vlak, rychlík směr Beroun - Praha s (ne)pravidelným odjezdem v 17:52. V Berouně je v 18:09, v Praze, hl.n. v 18:49. Řevničáci přesedlají v Berouně na slona :-)

DŮLEŽITÉ - SVAČINU S SEBOU!

Vezmi si prosím dostatečnou zásobu jídla a pití na celý den. Po příjezdu do Zaječova se dá nakoupit v Coopu, pak dlouho nic, až na konci trasy v Komárově bude čas zajít na šneky :-)

https://www.usneka-komarov.cz/menu


Co by tě mohlo zajímat?

Dopadová plocha Jordán dříve sloužila jak pro dělostřelectvo, tak i pro nácvik leteckého bombardování s pumami do 100 kg a ke zkouškám vyvíjeného leteckého zbraňového systému. 

Díky mnohaletému zákazu vstupu veřejnosti se tato oblast postupně přeměnila na unikátní ekosystém a dnes Jordán a jeho okolí patří k nejzajímavější  a nejatraktivnější oblasti, která se dá v Brdech spatřit.

Svahy Houpáku jsou díky rozsáhlým vřesovištím zbarvené do temně fialové barvy. Rozáshlé plochy s keříkami brusnice, v babím létě, barví široké lány do červené. Podzimní modříny a břízy připomínají zlatě zářící lampy. Najdeme zde také řadu travin, kapradin, mechů a lišejníků.

Za dobrých klimatických podmínek uvidíme Krušné hory, České středohoří, Lužické hory, Krkonoše, blíže pak Křivoklátské lesy.

Doporučený seznam věcí:

S sebou: Hole na nordic walking (po předchozí domluvě zapůjčím za 100 Kč) dalekohled, baterku, foťák, mapa, pláštěnka, vydatná svačina a dost tekutin

Na sebe: teplé a prodyšné oblečení, pohodlná sportovní obuv


Doplňující info

Expedice je bez výuky techniky chůze s holemi. Pokud budeš chtít, můžeme se domluvit na individuálním tréninku.


Cena 300 Kč

Děti do 15 let zdarma

Platba v hotovosti na místě setkání. 
(Zapůjčení holí na Nordic Walking po předchozí domluvě 100 Kč.)

Chceš si rezervovat své místo?
Kontaktuj mě!

603 958 179